Boya Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ev Dekorasyon
Eylül 1, 2017
Boya Seçimi

Duvar boyamada renk seçimi, kolay gibi görünse de üzerinde iyice kafa yorulması şart olan bir konudur. Zira seçeceğiniz boyayı kısa bir müddet içinde değiştirme talihiniz olmayabilir. Bu hem giderli, hem de boşa zaman kaybı olur. Boya seçerken odaların büyüklüğü, seçtiğiniz eşyalarla arasındaki renk uyumu ve nasıl bir ruh hali yansıtmak istediğiniz büyük ehemmiyet taşır.

Şayet boyanacak mekan küçükse, soğuk renkler seçmeye önem vermelisiniz. Bu mekanın daha geniş görünmesini sağlar. Ayrı olarak soğuk renkler, yaz aylarında rahatlık ve dinginlik özelliği taşıdıklarından oldukça ilgi görmektedir.

Boya Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kullanacağınız sıcak renkler eşyaları birbirine yakın gösterir. Kış aylarında sıcak renklerin kullanılması, verdiği enerji ve canlılık hissi itibariyle mekanın daha dinamik ve sıcak idrak etmesini sağlar.
Koyu tonlardan kaçınmak daha dingin mekanların yaratılmasını sağlar. Sıcak ve soğuk renklerin bir arada kullanımı, renklerin dengelenmesi açısından büyük önem taşır. Ancak böyle bir olanağınız yoksa; mor, turuncu ve yeşil gibi ara renkler kullanmaya çalışın.

Boyanızı günışığında seçmeye özen gösterin. Bu, seçeceğiniz rengi tam olarak anlamanıza yardımcı olur.
Boyanın kir tutmaması, rahatsız edici bir kokusunun olmaması ve temizlenebilir olması için etrafınızdaki nalburlardan iyice araştırma yapmanızda yarar var.

Boyanacak mekanın kaç metrekare olduğunu tespit edin ve bu ölçüleri boya alacağınız yerdeki satış görevlisine götürün. Ne kadar miktar boya almanız gerektiği ile ilgili size yardımcı olmalarını isteyin.

Şayet yoğun bir çalışma hayatınız varsa, hanenizde mavi ve yeşil renklerini seçenek edebilirsiniz. Bu iki renk, deniz ve semanı çağrıştırdığı için huzur bulmanıza ve serinlemenize yardımcı olacaktır.

Şayet karmaşıklığı değil de sadeliği seçenek ediyorsanız, bir rengin değişik tonlarından istifade edebilirsiniz. Bu, mekanın daha çağdaş idrak etmesini sağlar ve renk uyumu açısından sizi rizikoya sokmamış olur.

Tavan boyası da bu işin olmazsa olmazlarındandır. Zira tavandaki renk kusurları, günışığı olmadığı vakitlerde dahi kendisini acilen gösterebilir. Burası için duvar boyanızdan takriben iki ton daha açık bir renk seçenek etmelisiniz. Bu işlemi, duvarda kullanacağınız boyayı beyaz ile seyrelterek de yapabilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin!

Yorum Yok

Cevap bırakın