Bıçak Bilemek

Mutfak, Videolar
Ağustos 7, 2017

Bıçak bilemek konusunda evlerde pratik ve kolay şekilde bıçak keskinleştirme nasıl yapılır? Yemek yapmak bir tutku işidir. Keskin bir bıçağın olması ise size yemek yapmakta keyif katacak ürünlerden.
Dünyanın en ünlü şeflerinin gözleri gibi baktığı ürün bıçaklarıdır.

Mutfakta yemek yapmanın ilk adımı hazırlanılacak yemek için ürünleri kesmek. Yemek neredeyse kesme üzerine inşa edilir. Hazırlayacağınız malzemeleri keserek hem görsel sunumuna, hemde lezzetine katkı sağlarsınız. Keskin bıçaklar ise bakıma ihtiyaç duyar. Körelen bıçakları keskinleştirmek için bıçağınızı bilemek gerekir. Düzenli bıçak bilemek körleşmesini engellemek sizin elinizde.

Evde bıçağınızı profesyonel bir şekilde nasıl bileyebilirsiniz?

Evde Bıçak Nasıl Bilenir?

Evde Bıçak Nasıl Bilenir?

Bıçak bilemek konusunda oldukça fazla yöntem vardır. Bunlardan en uygun olanı sizlerde seçip uygulayabilirsiniz. El matı kullanarak bıçaklarınızı keskinleştirebilirsiniz. El matı ile bilemek için dikkatli olmanız ve deneyim kazanmanız gerekir. Aksi halde yaralanma ihtimaliniz olacaktır.

Bıçak bileyici makineler ilede bıçak setlerinizi keskinleştirebilirsiniz. Ancak bu ürünlerde sizlere sadece anlık keskinlik sağlayacaktır. Bıçak bakımı yapmak ve bıçak bilemek başlı başına özel bir iştir.

Bıçak bilemek için ihtiyacınız olan ürün şeflerinde kullandığı biley taşıdır. Diğer bilinen adı ise bileme taşıdır. Bileme taşı kullanmayı öğrenmeniz, size bıçaklarınızı her zaman keskin ve bakımlı kalmasını sağlayacaktır.

Bıçak Bilemek için biley taşı nasıl kullanılır?

  1. Bıçak bileme taşını ortalama yarım saat suda bekletin.
  2. Bez üzerine biley taşını yerleştirin. Biley taşının sabit olmasını sağlayın.
  3. Bileme taşını ıslatın. Keskinleştirmek istediğiniz bıçağı yirmi derecelik açı ile taşın üzerinde önden arkaya doğru ileri geri hareket ettirin.
  4. Bıçağın süttüğünüz kısmı keskinleştiğinde aynı işlemi diğer diğer yüzü içinde yapın.
  5. Bıçağın keskinliğini parmağınızla kontrol etmeyin. Bunun için meyve veya kabuklu bir yiyecek üzerinde deneme yapabilirsiniz.
  6. Bıçak keskinleştiğinde biley taşını yıkayın ve kurumasını sağlayın.
  7. Bıçaklarınızın keskin kalması için ortalama bir haftada bir bıçaklarda bu işlemi uygulayın.

Bıçak Bileme Teknikleri Videosu

Bıçaklarınız keskin kalmasını sağlamayı öğrendiğinize göre kolay ve pratik şekilde evinizde bıçak keskinleştirebilirsiniz. Kurban bayramı öncesi et bıçaklarınızı keskinleştirme işleminde aynı yöntemi kullanabilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin!

Yorum Yok

Cevap bırakın