No Frost Ne Demek?

Ev Dekorasyon, Mutfak
Haziran 14, 2017
No-frost Buzdolapları

No Frost buzdolabı teknolojisinde kullanılan bu No-frost ne demektir? No-frost anlamı nedir? No frost buzdolapları hakkında merak ettiğiniz konularda sorularınıza cevap bulmaya çalışacağız.

No Frost Ne Demek?No Frost Ne Demek?

Sözlük ve kelime anlamı ile ‘No-frost’ buzlanma yok demektir. Ancak bu sadece görünürde yoktur. Buzdolabı çalışma sistemi içerisinde mevcut, kullanım alanlarımızda buzlanma yoktur.

Yerine Sistemin soğuttuğu buzların içeriye soğuk hava olarak gönderilmesi ile kullanılan buzdolaplarına genel olarak No-Frost Buzdolabı denmektedir.

No-frost Buzdolapları Nasıl Çalışır?

No-frost Buzdolapları Nasıl Çalışır?

No frost buzdolaplarında kabin dışında karlanma ve buzlanma oluşması ile soğuk olan hava kabin içerisine gönderilir. Gönderilen hava sirkülasyonu ile buzdolabında istenilen soğukluk elde edilmiş olur. Kabin içerisinde karlanma ve buzlanma görülmez. Bu nedenle sisteme No-frost adı verilmiştir.

Kabin dışında oluşan kar ve buzlar kompresör ısısı kullanılarak buharlaştırılır. Bu oluşan buhar dışarı verilir. Oluşan buzlar ani şok ısı değişikliği ile kırılır, ısı sayesinde hava sirkülasyonu ile dışarı gönderilir. No Frost buzdolaplarında hava sirkülasyonu devamlı olmak zorundadır. Hava ile tüm sistem yönlendirilir, bu sebeple ek ve daha fazla hava ilave fan sistemlerine ihtiyaç duyar. Bu ilave sistemler rağmen no frost buz dolapları konumlandıracak alanda duvar ve hava sirkülasyonuna uygun olacak bir alanda kullanılması gerekmektedir.

Yeterli hava kullanımı olmayan yerlere fazla enerji tüketimi ve yeterli ölçüde soğukluk konusunda sıkıntı yaşanmakta, no frost için en kötü özelliklerden biriside uzun süre elektrik kesintilerinde gıda ürünlerinin bozulması.

NoFrost Buzdolapları Tavsiyeleri

Aslında teknoloji olarak buzdolapları içinde gelişmiş bir soğutma sistemi mevcut, ancak bizler için bu teknoloji artıları ve eksileri karşılaştırılığında tercih edilmemesi önerilir. Buzdolapları sıcak havalarda oldukça fazla ısınır ve yeterli hava dolaşımı mutfak içinde nereye koyarsanız koyun, sağlanamıyor.

Mutfaklarda mutlaka olması gereken ürün buzdolapları içinde en özemli özellik ihtiyaç doğrultusunda uzun ömürlü, dayanıklı bir buzdolabına sahip olmaktır.

Bu nedende bozulma ve ısı düşmeleri ile ürünlerde bozulmalar olmakta, aynı zamanda elektrik kesintilerinde ise oldukça sıkıntılar yaşanıyor. Yinede memnun olan kullanıcılar mevcut. Tabiki tercih sizlere kalmış, nofrost buzdolaplarının ucuz olması tercih sebebi olabilir. Kullanım olarak umarız isteklerinizi karşılayacaktır.

Bunları da beğenebilirsin!

3 Yorumlar

  • Reply Zeynep Mira Haziran 15, 2017 at 8:11 am

    NoFrost Buzdolabı alacaktım araştırma yapıyordum karar veremedim. Ablamda almıştı onunda dolabı arızalandı. Eski tip buzdolabımı alıcaz öneriniz nedir? Fikir verebilirmisiniz?

  • Reply mustafa bahadır Ekim 25, 2017 at 10:56 am

    SAMSUNG almayında ne alırsanız alın çok çabuk bozuluyor ,,teknik servisi yetersiz…vs…vs

  • Cevap bırakın