Seramik Tencere mi Granit Tencere mi?

Mutfak
Haziran 12, 2017
Granit Tencere Modelleri

Granit Tencere, mutfaklarımızda oldukça yaygınlaşmaya başladı. Daha bir kaç sene öncesine kadar seramik tencere modası mevcuttu, peki tercih yapmak durumunda olsak hangi tencereyi tercih etmeliyiz?

İki tercih edilen tencereyi karşılaştıracağız, sizlere en uygun olan seçeneği ve özelliklerine göre tercih etmeniz gereken tencereye karar vermenize yardımcı olacağız.

Seramik Tencere Özellikleri Nelerdir

Seramik Tencere Özellikleri Nelerdir?

Seramik Tencere Özellikleri

Kanserojen olduğu için teflon tencereler artık tercih edilmez oldu, seramik olan yeni nesil tencereler ise oldukça fazla ilgi gördü, seramik tencereler kolay temizlenme özelliği, yapışmaz olması ile tercih edilme aşamalarında ilk sıralarda.

Ancak kötü yanlarından birisi ise çabuk çizilebilmesi, çizilen seramik tencereler kanserojen olmadığı için sağlık anlamında bir sorun oluşturmamaktadır. Kötü özelliklerinden bulaşık makinesi içerisinde yıkanmaması gerektiği. Yapısı itibariyle kaynan bir iç yapısı mevcut elde çok kolay temizlenmektedir. Kullanımında metal kaşık kullanmaktan kaçının.

Seramik Tencere Temizlemek, Seramik Tencere Temizliği

Seramik Tava Tencere Nasıl Temizlenir?

Granit Tencere Özellikleri

Teflonların mutfaklardan kullanımı sonlanması ile birlikte alternatif olarak olarak seramik tencereler kullanıma başlamıştı. Granit tencere ise seramiğin alternatifi olarak yeni sayılacak bir yaygınlığa ulaştı. Mutfak Malzemeleri için yeni bir ürün diyebiliriz. En önemli özelliği gerçek granit kullanılması, böylelikle en sağlıklı tencere kullanmış oluyorsunuz.

Granit Tencere

Seramik tencerelerde olduğu gibi granit tencerede yapışmaz özelliğe sahiptir. Metal kaşık ile kullandığınız dahi çizilmez, granit tencere özelliği ise bulaşık makinesinde kolaylıkla yıkanabilir olmasıdır. Granit tencere ısı konusunda oldukça başarılı, yemeklerin pişirme sürelerini daha kısa süreye indirmektedir.

Granit Tencere Modelleri

Seramik Tencere ve Granit Tencere arasındaki farklar nelerdir?

Seramik; Yapışmaz özelliğe sahip, elde kolay temizlenir. Bulaşık Makinesinde kullanılmaz. Çizilmektedir.

Granit; Yapışmaz özelliğe sahiptir, elde kolay temizlenir. Bulaşık makinesinde yıkanır. Çizilmez.

Tencere Seçimden dikkat edilmesi gerekenler!
Sahte ürünlerden mutlaka kaçının, granit ve seramik tencerelerde esti tip teflon üzerine uygulanan ürünler mevcut. Bu kullanım graniti veya seramiği az kullanılması ile çizilmesi durumunda kanserojen etki yapabilir. Mutlaka kaliteli ürünler tercih ediniz.

Kullandığınız tüm ürünlerde özellikle kalite standartlarını arayınız, kimi ünlü markalarda dahi ucuz olarak bildiğiniz markalardan kalitesiz ürünler bulabilirsiniz. Tercihiniz maddi olarak yapmayınız, ürün kullanışlığı, ihtiyacınıza göre ürün seçimi yapabilirsiniz.

Unutmayın marka değil ürün satın alıyorsunuz. Özellikle bilinen marka o ürünü çok kaliteli yapmaya bilir, siz siz olun kaliteli ürün hangi marka ise o ürünü tercih edin. Keyifli ve sağlıklı yemekler sizlerle olsun.

Bunları da beğenebilirsin!

2 Yorumlar

  • Reply Burcu Sevgilli Haziran 13, 2017 at 4:22 am

    Granit Tava tencere markalarından hangisini öneririsiniz? Karar veremedim bu konuyla ilgili bir yazı paylaşırsanız sevinirim.

    • Reply admin Haziran 16, 2017 at 7:37 am

      Merhaba Burcu Hanım; Granit Tava Markası öneremiyoruz. Ancak alacağınız ürünlerde mutlaka kalite belgesi ve özelliklerinde %100 granit kaplama olmasına, uzun süreli garantisi bulunmasına dikkat ediniz. Ürünlerin çizilmediğini ve bulaşık makinesinde yıkanmasında sorun olmayacağını unutmayın. Garanti olarak bunlarıda sormayı ihmal etmeyin.

    Cevap bırakın