Retro Tarzı Dekorasyon

Ev Dekorasyon
Eylül 1, 2017
Retro Tarzı Dekorasyon

İleri teknolojiden yararlanan, çağdaş görünümler sunan günümüz hayat alanları çeşitli yollarla farklılaştırılır. Dekorasyon alanında kuvvetli tesirlere sahip olan retro akımı bunların başında gelir.

Retro Tarzı Nedir?

Retro, kelime olarak geçmişe dönüş manasına gelir. Retro, yalnızca belli bir dönemi değil yakın tarihin birkaç senenini kapsayan ve geçmişten gelen pek çok tarz ve eğilimi yansıtan kapsamı geniş bir dekorasyon yaklaşımıdır. Bu tanıma göre hemen hemen her dönem retro olarak kabul edilebilir. Ancak retro tarzı dekorasyon genel olarak 50’ler, 60’lar ve 70’lerden izler taşır.

Retro dekorasyon tüm hanesi nostaljik eşyalarla dekore etmek manasına gelmez. Bu yaklaşım, ele aldığı dönemin popüler ikonlarını, renklerini, desenleri modern öğelerle harmanlayarak yaşam alanlarına canlı bir görünüm getirmek üzerine şekillenir.

Mobilya: Retro tarzı mobilyalar yansıttıkları dönemin özeti niteliğindedir ve çoğunlukla bulundukları odada dikkat çeken bir odak noktası yaratacak tesire sahiptirler. Çekyatlar geniş ve çok renkli minderleri ile öne çıkarlar. Kırmızı oturma minderleri ile parlak krom bar tabureleri, iğne ayaklı puflar bu dekorasyonun ehemmiyetli öğelerindendir.

Renkler: Bir odaya retro hava tabakanın en kolay yollarından biri, duvarlarda ve eşyalarda bu akımı yansıtan renkleri seçmektir. Bu renklerin başında avokado yeşili gelir. Hardal sarısı ve siyah, beyaz, kırmızı kombinasyonları da diğer alternatiflerdir. Mor ve pembe de retro dekorlar için seçenek edilebilecek renklerdendir. Parlak turuncu, yeşil, indigo mavisi ve sarı dokunuşlar da dekorasyonun bir parçası olabilir. Batik kumaşlar, ekose desenler ve şal baskılı ayrıntılar da dönemsel özellikleri yansıtır.

Dokular: Retro tarzı en iyi yansıtan öğelerden biri de mekânda kullanılan dokulardır. Bu tarz bir dekorasyonu düşünürken tüylü halılar, pürüzsüz plastikler, yumuşak viniller ve kadifeler seçilebilir.

Vurgular: Retro yaklaşımı vurgulayıcı ayrıntıları ve aksesuarları seçerken tamamiyle özgür bırakır. Kabarık tüylü halılar, kapı boncukları, lav lambaları, dönemsel özellikleri yansıtan sehpa ve tabureler, cesaretli ve sıradan dışı heykeller, sanat çalışmaları bunlardan bazılarıdır.

Taban Kaplamaları: Retro tarzda bir dekorasyon yapılacaksa taban kaplamasında üç karakteristik tercih öne çıkar. Bunlar; natürel ahşap kaplama, boydan boya kabarık tüylü halı ve dama desenli karolardır.

Aydınlatma: Ayaklı abajurlar ve kare veyahut püsküllü formda lambalar retro dekorasyon için ideal seçeneklerdir. Bunlar dışında çok renkli avizeler de tercih edilebilir.

Bunları da beğenebilirsin!

Yorum Yok

Cevap bırakın