Yastığın Tarihçesi

Ev Dekorasyon
Haziran 19, 2017

Yastık Tasarım Fikirleri konusunu ele alacağız. Yastıklar günümüzde oldukça fazla kullanılan ürünlerin başında geliyor. Evin tüm odalarında, bahçelerde, ofislerde, hatta gittiğiniz cafe ve restoranlar içinde dahi görebilirsiniz.

Peki nedir bu yastığın vazgeçilmezliği? Pek çoğumuzun bilmediği tarihçesinden başlamak istiyorum. Yastığın tarihçesi ile günümüze gelen yolculuğu;

Yastığın tarihçesi

Yastık ilk olarak zenginlerin kullandığı bir üründü. Antik Mısır zamanlarında kafalarının altlarına koymak için taştan yastıklar üretilmişti. Zaman içinde boyama, dikiş teknikleri ile gelişim gösteren yastıklar zaman içinde sanatsal ürünler haline gelmiştir. Eski antik mezarlarında taştan yastıklar ve gelişimi görebileceğiniz yastık modellerine rastlamak mümkün.

Yastığın Tarihçesi

Antik Mısırda Bulunan Taş Yastık Modellerinden Örnekler.

Eski Mısırlılar, taş veya ahşaptan yapılmış yastıklar kullandılar. Günümüzde taş yastık kullanmıyoruz. Çoğunlukla başını böceklerden korumak ve ayrıca kötü uyku pozisyonundan dolayı boyun ağrısını önlemek için kullanılmıştır. Bir lüks olarak görülüyordu ve sadece zenginler sahip olabiliyordu.

Fakat en yaygın kullanım şekli mumya için bir baş dayanağı olarak koymaktı.

Uzak doğuda, Çin’de ve Ortaçağ Avrupasına yayılmaya devam etmişti. Sanayi devrimleri sonucu dekore yastıklar, tekstil ürünlerinde seri üretime dönmüştür. Çin’de taştan yastıklar, ahşap yastıklar, metal ve doldurulmuş kumaş ile porselen yastıklar üretilmiştir. Çin şuanda bil önemli porselen üretim merkezlerinden birisidir.

PorselenYastıklar

Çin’de Yapılan Porselen Yastık Modellerinden bazıları.

Çinde yeni gelin olacakların çeyizlerinde bulunan porselen yastıklar, çinlilerin çok kullandığı yastık türüdür. Çocuklar için üzerinde ‘Uzun Ömür Yastığı’ yazılı yastıklar, evlerini kötülükten koruyacaklarına inandıkları porselen yastık modelleride mevcut. Tang ve Song çin hanedanları (7.yy-13.yy) dönemlerinde üç renkten üretilmiş yastıklar bulunmakta.

Yastık Modelleri

Günümüzde Yastık Modellerine Örnekler

Yastık sonraları Avrupa serüveni ile birlikte, tekstilinde gelişmesi sonucu oluşan seri üretimler ile yaygınlaşmış tüm kullanıcıya ulaşan bir ürün olmuş. İşin özü artık tasarım ve dekorasyon olarak devam etmiş günümüzde aynı çizgide gitmeye devam ediyor. Tasarım aksesuarı yastıklar modern dekorasyon anlaşının vazgeçilmez ürünüdür.

Günümüzün yastık tasarımlarını kullanabileceğiniz Balkon Oturma Grubu fikirlerini inceleyebilirsiniz. Yastığın tarihten günümüze olan öyküsünü sizler için derledik. Taş yastıklardan, kaz tüyü yastıklara geçişin ve değişim hikayesini sizlere aktarmak istedik.

Bunları da beğenebilirsin!

3 Yorumlar

Cevap bırakın