Ecza Dolabında Neler Bulunmalı?

Fikirler
Eylül 5, 2017
Ecza Dolabı

Ecza Dolabı Okul, çalışma alanları, haneler ve çeşitli hayat alanlarında, araçlarda ufak çaplı kazalar ve yaralanmalar olabilir. Ciddi ve ağır bir vaziyet olmadıkça ayakta rehabilitasyon olarak da adlandırılan yolla, kolaylıkla müdahale edilebilen bu yaralanmalarda elimizin altında bulunan ecza dolapları ilk ve ehemmiyetli kurtarıcıdır.

Ne vakit ihtiyaç duyulan olacağı bilinmeyen ecza dolabı, fertlerin kolaylıkla erişebileceği bir yerde olmalıdır. Bu yer, fertlerin hepsinin bildiği bir yer olmalı ve netlikle değişmemelidir. Farklık olacaksa da o alanda yaşayan kişilere bu vaziyet bildirilmelidir. Dolap içerisinde kimyevi maddeler olacağı için dolabın kuru, serin ve güneş ışığına maruz kalmayan bir yere konulması gereklidir.

Bu yerlerin koridor, antre vb. gibi ortak kullanım alanlarında bulunması tehlike hatıranda ehemmiyet taşır. Evde veyahut çocukların da olduğu ortamlardaki ecza dolabı, çocukların sorup yardım alarak başkasından isteyebilmesi için komşu ve/veya yakında olan insanlara da bildirilmeli ve yeri onlara da söylenmelidir.

Ecza dolabı seçilirken, dekorasyona uyumluluğu değil kullanımındaki kolaylığı göz önünde bulundurulmalıdır. İlk yardımda kullanılacak malzeme ve ilaçların dışında, fertlerin kullanması şart olan ilaçlar da dolapta olacaksa hepsine yetecek boyutta bir dolap seçilmelidir. Zarar vermeyen bir malzemeden yapılan bir dolap olmalı ve içindekilerin görülebilmesi için cam kapaklı olmalıdır. Ecza dolabı belli aralıklarla temizlenmeli ve içindeki ilaçların da son kullanma tarihlerine dikkat edilmelidir.

Ecza dolabında olması gerekenler;

Antibiyotikli merhem, yanık merhemi, alerji ve kaşıntı merhemi, losyon
Ağrı kesici(ler)
Ateş düşürücü ilaç ve şurup
Mide ilaçları
Alerji önleyici ilaçlar
Zehirlemeler için aktif kömür,
Oksijenli su, içki
Tentürdiyot,
Steril pamuk, gazlı bez ve sargı bezi,
Elastik bant ve yara bandı,
Termometre
Ayna, makas, cımbız…

Kaza hatıranda, yaralanmalarda veya küçük rahatsızlıklarda ilk müdahaleyi kolaylıkla yapmanızı sağlayacak bu malzemelerin dışında, vitamin ve sıhhat destekleyici ilaçların da ecza dolabında bulunması gerekir. Bu malzemelerin bulunması kadar, nasıl kullanılacağını ve neler yapılacağını bilmek de önemlidir. Bunun için de, ecza dolabında bir ilk yardım kitabı, üzerinde en yakın sağlık kurumu, sağlık ocağı, aile hekimi gibi ilk erişilmesi gereken kişi ve yerlerin telefon numaralarının yazıldığı bir kağıt da bulundurulmalıdır.

Bunları da beğenebilirsin!

Yorum Yok

Cevap bırakın