Fayans Çizikleri Nasıl Giderilir?

Fikirler
Temmuz 24, 2017
Fayans Çizikleri

Fayans çizikleri, evlerde fayans kaplı alanlarda oluşan çeşitli çizikler nasıl giderilir? Çizik fayans oluşumu sonrası yapılması gerekenler nelerdir? Çok zor olmayan evde uygulaya bileceğiniz yöntemler ile çizik fayans bakımı nasıl yapabiliriz? İşte evinizde kolay ve pratik yöntem.

Genelikle eşya teması sonrası fayanslarda çizikler oluşur, fayans zemin çizikleride aynı şekilde eşya ile oluşan çiziklerdir. Fayans yapısı itibariyle suya dayanıklı, porselen karışımı parlak yüzeyli bir materyaldir. Fayans belli bir süre sonra çatlama ve çiziklerin çatlağa dönüşmesi ile daha büyük hasarlara neden olur.

Fayans Çizikleri

Fayans çizikleri için tek fayans değişikliği yapılabileceği gibi küçük ve temizlene bilecek çizikler için evinizde uygulayacağınız karşımlar ve malzemeler ile fayans çiziklerinden kurtulabilirsiniz.

Fayans onarımı için gerekli malzemeler nelerdir?

Malzemeler:

2 adet temizlik için kullandığımız bez
1 adet Deterjan
1 adet Diş macunu
100 numaralı yüzeye sahip zımpara
Üretan

Fayans Çiziklerini onaralım!

İlk olarak çizik fayans yüzeyini toz ve kirden temizliyoruz. Bu işlem sırasında su ve toz kalmaması gerekiyor. Deterjan ve temizlik bezi ile güzelce temizlenmesi gerekir.

Daha sonra diş macunu ile çizik fayansların araları ve yüzeyi doldurulur. Düş macununu fayans çiziklerinin kuru bir bez yardımı ile sürün. Daha sonra çizikleri dolduracak şekilde bez yardımı ile dairesel çekilde güzelce çiziklere yedirin. Çizikler diş macunu ile dolana kadar ovalayın.

Fayans çizikleri doldurduktan sonra, 1oo numar yüzeye sahip zıpra yardımı ile diş macunu zımparalayın. Yüzey baskı uygulamadan yavaşça sadece pürüz olan yüzeyi zımpara ile giderin.

Toz ve diş macunu pürüzlerinden arındırdığımız fayans yüzeyi nemli bez yardımı ile temizleyelim.

Şimdi son aşamada Üretan ile çiziklerin oluştuğu dolguları tamamlayacağız. Tüm çizim fayans zemine neli bez yardımı ile üretan sürüyoruz. Bu işlemde fayans eski canlı parlak görüntüsüne kavuşacak. Parlak zemin ortalama bir kaç içinde kuruması gerekecek.

Fayans çiziklerini evde kolaylıkla eski haline getirmiş olduk. Bunu tüm fayans zeminlerde uygulayabilirsiniz. Çatlak oluşumlarında ise fayans değiştirebilirsiniz. Evinizde tüm alanlarına kendi imkanlarınız ile bakım ve onarım yapabilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin!

1 Yorum

Cevap bırakın