Evde Çamaşır Yumuşatıcısı Yapımı


Temmuz 6, 2017
Çamaşır Yumuşatıcısı

Çamaşır Yumuşatıcısı, bir çoğumuz hazır kimyasal ürünlerden çamaşır yumuşatıcı ürünlerinden satın alıyoruz. Hem sağlıklı, hemde kolay bir şekilde evinizde çamaşır yumuşatıcısı yapabilirsiniz. Bir çok insanın kimyasal ürünlere karşı alerjisi mevcut, hatta çocukların ürünlerinde kullanılması bile sakıncalı.

Güzel kokuları ile bizleri cezbeden çamaşır yumuşatıcıları, bir çok insanda alerjik hastalığa neden oluyor. Özellikle hassas cilde sahip çocuklarda daha fazla görülen bu alerjik durumdan evinizde kendi sağlıklı çamaşır yumuşatıcısı yapabilirsiniz.

Yumuşatıcı Evde Nasıl Yapılır?

Yumuşatıcı Evde Nasıl Yapılır?

Çamaşır Yumuşatıcılardaki Kullanılan Zehirli Maddeler

Kloroform, A-Terpinol, Benzil Alkol, Benzil Asetat, Etanol, Pentan, Etil Asetat, Kafur, Linalol, Ftalat, Limonen (limon özü) gibi ürünler ile üretilmektedir. Üretici firmalarda bu ürünlerin kullanımlarının zararlı olduğunu biliyor. Bir çok markanın paketlerinde uyarı mesajları mevcut. Bunlardan en dikkat çekeni çocukların iç çamaşırlarında kullanılmaması uyarısıdır.

Öyleki kimyasal yumuşatıcılar elbisede bıraktıkları koku, bir çok insande solunum alerjilerine neden olmakta. Hassas br yapı ve cildiniz varya veya evde küçük çocuğunuz için kendin yap projeleri içinden sizin için evinizde yumuşatıcı yapmayı anlatacağız.

Ev Yapımı Çamaşır Yumuşatıcısı Hazırlamak?

Ev Yapımı Çamaşır Yumuşatıcısı Hazırlamak?

Evde Kolay Çamaşır Yumuşatıcısı Tarifi

Yumuşatıcıyı kendin yapmak için gerekli malzemeler.

800 ml Elma Sirkesi ( Sağ Sirke Olmalı)
200 ml Oda Sıcaklığında Su
100 gr Karbonat
20 Damla Aromatik Yağ (Kendi Sevdiğiniz Kokuya Göre)

Ev Yapımı Çamaşır Yumuşatıcısı Malzemeleri Nelerdir?

Ev Yapımı Çamaşır Yumuşatıcısı Malzemeleri Nelerdir?

Çamaşır Yumuşatıcı Yapılışı

İlk olarak karbonatı tencereye boşaltıyoruz. 200 ml suyu ilave ediyoruz. Su içinde karbonat eriyene kadar karıştırıyoruz. 800 ml saf elma sirkesini döküyoruz. Karıştırmaya devam diyoruz. 20 Damala kadar aromatik yağ ilave ediyoruz. Hepsi bu kadar, evinizde kolay çamaşır yumuşatıcısı yaptık. Oluşturduğumuz karışımı bir şişeye alarak dilediğimizde yumuşatıcı olarak kullanabiliriz.

Kendimiz evimizde kolay ürünlerle sağlıklı temizlik ürünlerinden, dekoratif ürünlere kadar bir çok hobi çalışması yapıyoruz. Kendi imkanlarımız ile yapabileceğimiz o kadar fazla proje ve geri dönüşüm çalışması mevcut. Bizleri takip edin ve tüm detaylarına kadar tüm çalışmalarımızı sizlerle paylaşmaya devam edelim. Kendi ürünlerinizi yapmaya, el emeğinizin keyfini çıkarmaya devam edin.

Yorum ve paylaşımlarınızı göndermeyi unutmayın. Daha önce paylaştığımız halı yıkama konumuzu incelemenizi öneriyoruz. Sağlıcakla kalın!

Bunları da beğenebilirsin!

5 Yorumlar

 • Reply Zeliha Temmuz 6, 2017 at 2:09 am

  Kendi sabunumu evde yapıyordum yumuşatıcıyı da deneyeceğim.

 • Reply Burcu Sönmez Temmuz 6, 2017 at 2:09 am

  Bende hassas bir cilt var kimyasal kullanılan ürünlerde hasta oluyorum. çamaşır yumuşatıcı tarifini deneyeceğim. Daha önce duymuştum ama nasıl yapıldığını bilmiyordum. Sitenize denk google aramasına buldum. Çok güzel bilgiler var teşekkürler.

 • Reply Ezgi Karaca Temmuz 6, 2017 at 2:10 am

  Daha önce yapıp deneyen olduysa sonrasını merak ettim gerçekten güzel olur mu ?

  • Reply Hepkalite Temmuz 14, 2017 at 7:44 am

   Merhaba; Ezgi Hanım mutlaka denemenizi öneriyoruz. Bizimle birlikte deneyen bir çok arkadaşımız var. Evlerinde kendileri hazırlıyor ve oldukça memnunlar. Denemelisiniz.

 • Reply Serpil Ula Temmuz 14, 2017 at 7:39 am

  Evde Yumuşatıcı yapmak için koku verici esansı nereden satın alabilirim?

 • Cevap bırakın