Mimar Stefano Boeri Çinde Yapacağı Orman Şehir Projesi

Mimari
Haziran 27, 2017
Orman Şehir Projesi

Orman Şehir Projesi, Çin’in Liuzhou belediyesinin kentsel planlamasıyla görevlendirilen Mimar Stefano Boeri’nin ‘orman kenti‘, 2020’de yapılması planlanan ve tamamlanması üç yıl alacak. Her yıl yaklaşık 900 ton oksijen üretmenin yanı sıra, planda yaklaşık 10.000 ton Karbon dioksit oluşmaktadır. Liujiang nehri boyunca 175 hektarlık bir arsa içine yapılacak yeni şehir, yüksek hızlı demiryolu hattı ile liuzhou’ya bağlanacak.

Çin Orman Kenti Projesi

Stefano Boeri Liuzhou orman şehri projesi sonunda 30.000 kişiyi ağırlayacak. Stefano boeri’nin Çin’deki ilk ormancılık şehri şu anda liuzhou şehrinde inşa halinde. Yeşil bir metropol olarak tasarlanan proje, sonunda bitkiler ve ağaçlarla kaplı ofisler, evler, oteller, hastaneler ve okullarla 30.000 kişiyi ağırlayacak.

Toplamda, liuzhou orman şehri, 100’den fazla farklı türden 40.000 ağaç ve neredeyse bir milyon bitki barındıracak. Bitki örtüsünün bina cephelerine yayılması, hava kalitesini artırmayı, ortalama hava sıcaklığını düşürmeyi ve doğal gürültü engelleri yaratmayı amaçlıyor.

Orman Şehir Projesi

Proje ayrıca kuşların, böceklerin ve küçük hayvanlar için yaşam alanlarını üreten biyolojik çeşitliliğe katkıda bulunacak. Çatıdaki güneş panelleri yenilenebilir enerji toplayacak, jeotermal enerji ise gelişimi sağlayan bir hava olacak.

Orman şehri, tamamlanması üç yıl sürecek ve 2020 yılı için bir açılış planlanacak.

Proje bilgisi:

Mimarlar: Stefano Boeri  – milan / shanghai
Yeri: liuzhou, china
Ortaklar: stefano boeri, yibo xu
Proje lideri: Pietro chiodi
Ekip mimarları: julia gocalek, yinxin bao, shilong tan ile giulia chiatante
Çin’de kooperatif tasarım enstitüsü: Shang

Çin hava kirliliği konusunda oldukça fazla sıkıntılar çeken ülkelerin başında, nüfus oldukça fazla çinli yöneticiler kentsel dönüşüm projeleri ile tüm imkanlarını teknoloji ile doğanın güzelliklerini bozmadan inşaa etme konusunda çok başarılı çalışmalar yapmakta.

Yaşam alanları için ağaçların kesildiği, betona gömüldüğümüz ülkemizde bu işlerle ilgilenen kişilerin doğaya ve onun yapısına zarar vermeyen yapılar yapması gerekmektedir. Mimarlık Okumak isteyenler için Türkiye’deki mimarlık fakülteleri konumuzu okumalarını öneririz.

Bunları da beğenebilirsin!

Yorum Yok

Cevap bırakın