Mimari Maket

Mimari, Tasarım
Ağustos 9, 2017
Mimari Maket

Mimari Maket

Mimari maket atölyesi tarafından yapılan birbirinden güzel mimari proje maketleri yazısı hazırladık.

Özellikle mimari maket firmaları bu konuda ülkemizde oldukça başarılı işler yapmakta.

Mimari maketler inşaat firmaları tarafından oldukça önem verilen bir alandır. Hazırlanılacak olan emlak projesinin tamamlanmadan, görsel olarak insanlara projenin son halini görmeleri konusunda fikir vermelerini sağlar. Ön proje ve ev satışlarında yatırımcıların karar vermelerini etkileyen en önemli faktörlerden birisi mimari maketlerdir.

Gelişen teknoloji ile maket yapımlarıda oldukça detaylı, 3 boyutlu olarak gerçeğe en yakın seviyelerde hazırlanmaya başladı. Bu gelişmeler insanların yatırımlarına bitecek bir projeyi hayal etmelerine, detaylarını görebilmelerine olanak sağlıyor.

Sadece yeni yapılan projelerde değil, bir çok alanda maket yapımı kullanılır. Kullandığınız tüm ürünler daha önce bir çizim ve fikirden oluşmaktaydı. Sonra gelişti ve ürün maketleri olarak tasarlandı. Üzerinde detaylanan ürünler son aşamada sizlere ulaşana kadar üretildi. Şuanda ekranına baktığınız, bilgisayarınız, telefon ve tv gibi tüm ürünlerim daha öncesinde mimarisi yapılmıştır. Oldukça geniş bir alanda hizmet sunan maketler tarihten günümüze kadar gelişmeye ve insan oğlunun hayal gücünü zorlamaya devam ediyor.

Mimari Maket Yapımı Aşamaları

Mimari Maket Yapımı

Minto Group

 • Mimari maket yapmak aslında projeyi gerçekte yapmak ile aynı işlemlere sahiptir. Önce proje maketi için altlık kullanımı ile başlıyoruz. Maketi uygulayacağımız alanın tabla boyutu hazırlanır.
 • Maket proje için kullanılacak malzemeler belirlenir ve malzemeler temin edilir.
 • Bilgisayarda proje için kullanılacak maketin ölçeklenmesi ve parça çizimleri yapılır. 3 Boyutlu tasarım ve modelleme aşamalar tamamlanır.
 • Çizimlerden sonra parçaların lazer kesim makinesi ile proje parçaları kesimleri tamamlanır.
 • Kesilen parçalar bir araya getirilir. Montaj bölümünde projelerin maketleri kaba aşama ile tamamlanır.
 • Ortaya çıkan kaba proje gövdesi renklendirilerek boyanır. Farklı renkler uygulandığında maske denilen yöntem kullanılarak işlem yapılır.
 • Boya sonrası ince işçiliğe başlanır. Kaba gövdenin cam bölümler, korkuluklar, doğramalar montajlanır. Bütün detaylar yerleştirilir.
 • Yapılan projenin çatı kısmı ayrı hazırlanır. CNC makinesi tarafından kesilerek uygulanır. Çatı detayları hazırlandıktan sonra boya ve detayları uygulanıp kaba mimariye monte edilir.
 • Altlık üzerine proje detaylarına göre yerleştirilir. Çevre alanda bulunan yeşil alanlar, topraklar, karayolu ve yaya geçitleri gibi bölümler oluşturulur. Daha sonra tüm alanlar zemin monte edilerek son aşamaya geçilir.
 • Artık mimari maketimize insanları, çevrede yer alan arabalar, aydınlatma direkleri, ağaç ve peyzaj çalışmaları yapılır. Artık tüm detayları ile hazırlanılmış bir proje maketine sahip oldunuz.

Mimari projeler konusunda daha önce paylaştığımız mimarisi en güzel camii konumuzu inceleyebilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin!

1 Yorum

 • Reply Doğan Keskin Ağustos 15, 2017 at 5:38 pm

  Mimari Projeler kousuda ülkemiz baya gelişti.

 • Cevap bırakın