Yeni Pekin Havalimanı Terminali

Mimari, Tasarım
Temmuz 23, 2017
Yeni Pekin Havalimanı

Yeni Pekin Havalimanı, Çin Devletinde yer alacak en büyük havaalanı projesi. 2011 Yılında düzenlenen yarışmada ana planları için karar verilen yeni Pekin uluslararası havalimanı terminali yarışmasını Hollandalı NACO adlı firma kazandı.

Uluslararası havalimanı projeleri çizen firma Dubai, Tayland, Iran gibi devam eden bir çok projesi bulunuyor.


Yeni Pekin Havalimanı Terminali ile ilgili NACO firması tanıtımlarında proje için şunları söyledi. Kara erişilebilirliğine özel dikkat gösterdiklerini ve tasarıma, yüksek hızlı trenler, metro, yerel otobüsler ve havaalanları arası trenler dahil olmak üzere çeşitli toplu taşıma biçimleri bağlantı sağladıklarını söylediler.

Ayrıca bunların hepsi, yeni terminallerin önünde olacak ve zeki bir park konsepti içeren bir Yer Taşımacılığı Merkezi’nde toplanılacak. Trafik akışını olabildiğince yayarak, tıkanıklığın önüne geçileceğini ve erişilebilirlik garanti ediyor.

Havaalanındaki pist, taksi yolları ve park yerleri düzeni, kompleksin büyüklüğüne rağmen, taksi mesafelerini olabildiğince kısa tutacak şekilde özenle tasarlandığını dile getiriyorlar.

İnşaat için resmi onay, Çin Devlet Konseyi ve yetkililer tarafından Ocak 2013’te verildi. Pekin Yeni Uluslararası Havaalanı şu anda yapım aşamasındadır. Yakında dünyanın dört bir yanındaki gelecekteki mega havaalanları için bir trend oluşturacaktır.

Pekin Yeni Uluslararası Havaalanı Projesi Hakkında

Yıllık 130 milyon yolcu kapasitesine sahip olan Beijing New International Airport, Çin’in en büyük havaalanı olacak. Şehrin mevcut havalimanı Beijing Capital International Airport, hali hazırda tam tasarım kapasitesine sahip ve yeni bir hava limanına ihtiyaç duyuyor.

Yeni sekiz pist havaalanı, Daxing Bölgesi‘ndeki Çin’in başkenti Pekin yakınlarında inşa edilecek ve 2020’de açılacak. Tam kapasitede çalışırsa, bir gün yolcu trafiği ile dünyanın en yoğun havaalanı olabilir.

Pekin Yeni Uluslararası Havaalanı Ne Durumda?

Yeni Pekin havaalanı terminalinin çelik yapısı artık hazır. Bu yeni alanın inşaatı devam ediyor. Altı alana kadar uzanan kollar bir merkez etrafında yapılandırılacak. Zaha Hadid Architects tarafından görüntülenen son resimlerde, Hadid stiline özgü uyumlu gürültüsünü yansıtan çizginin izleri projeye öncülük ediyor.

Yeni Pekin Havalimanı

Beijing New International Airport

Beijing New International Airport

Yeni Uluslararası Havaalanı Beijing New International Airport

Beijing New International Airport

Dünyanın bir çok ülkesi geleceğin inşasına devam ediyor. Modern Mimari Örnekler ile artık sanat eserleri gibi tasarlanmış yapılar göz önünde. İnsanların ulaşımlarına çözümler üreten ülkeler geleceğin 30 yılı projelendirmeye devam ediyor. Sizce yeni havaalanı nasıl olmuş? Fikirlerinizi yorumlarda belirtmeyi unutmayın.

Fotoğraflar: Zaha Hadid Architects

Bunları da beğenebilirsin!

1 Yorum

  • Reply Murat Kosova Ağustos 15, 2017 at 5:40 pm

    Yeni Pekin Havalimanı merakla bekliyorum. Çin dünya üzerinde gelişmeye devam ediyor. Ülkemizde yetmediği 3. Hava alanı yapılırken eskiyi kapatalım deniliyor. Yapılanları kapatıp veya değiştirip yenilemek varken.

  • Cevap bırakın