Awtar Singh Virdi’nin anamorfik sanat eserleri

Sanat
Haziran 22, 2017
Awtar Singh Virdi'nin anamorfik sanat eserleri

Hindistan’dan Awtar Singh Virdi yetenekli bir anamorfik sanatçıdır. Anamorfoz,  görüntüyü “görmek” için belirli bir görüş noktası kullanmasını gerektiren, bozuk bir projeksiyon veya perspektif sanatıdır. Konvansiyonel bir konumdan bakıldığında ve yardım olmadan ilk bakışta görüntü bozuluyor gibi görünüyor. Ancak, silindirik bir ayna, çizime yerleştirildiğinde ve yansıma görüntülendiğinde, bozuk resim büyülü bir şekilde güzel bir tabloya dönüşür.

Awtar Singh Virdi Kimdir

Awtar Singh Virdi Kimdir

Awtar Singh Virdi, 1938’de Hindistan’da dünyaya geldi. Bir zamanlar Bay Virdi, Jamshedpur, Hindistan’daki Mercedes Benz eğitim merkezinde çalışırken, çok çarpık bir arabanın gövdesinde kendi çarpık yansımasını gördü. İlgisini çekti. O gün doğrudan odasına gitti ve dolmakalemle parlak bir metalik başlık kullanarak pratik yapmaya başladı. Kalem kapağını beyaz bir karta yerleştirdi ve kalem kapağında doğru ve düz bir görüntü çıkması için kart üzerinde bir şekil vermeye çalıştı. Birkaç denemeden sonra doğru buldu. Bay Virdi o zamandan beri hiç durmadı. Çalışmalarında hiç bir hesaplama ve matematik formulü kullanmadan, doğaçlama olarak yapmaktadır.

Awtar Singh Virdi’nin anamorfik sanat eserleri

Awtar Singh Virdi, Teresa Rahibi, Ravindra Nath Tagore, Shubhash Ch gibi seçkin şahsiyetlerin özgür el anamorphic portreleri yarattı. Bose, Amitabh Bachchan, George W. Bush, Dr. A.P.J. Abdul Kalam ve diğerleri. 2004’te yaratılan en büyük anamorfik portre için Guinness Dünya Rekoru‘nu elinde tutuyor. Türk Ressamların en pahalı eserleri konumuzu okumanızı öneririm.

Bunları da beğenebilirsin!

Yorum Yok

Cevap bırakın