Elektrik Faturası Düşürme Yolları

Uncategorized
Haziran 26, 2017
Elektrik Faturası Düşürme Yolları

Elektrik Faturası Düşürme Yolları ev ekonominizi etkileyecek boyutlarda geliyor ise beklentilerinizden fazla elektrik faturası ödüyorsanız size elektrik faturalarından nasıl tasarruf yapabileceğinizi anlatmaya çalışacağız.

Aylık gelen faturalar tasarruf yapmak için yeterli neden değil mi? Faturaları azaltmak istemez misiniz? Öncelikle evimizde bulunan elektrikli ürünlere ve genel elektrik kullanımı için aydınlatma giderlerimizi gözden geçireceğiz. Bazı evlerde giderin çoğunluğu aydınlatma olurken, bazı evlerde elektrikli ürünler ve kullanımlarına bağlı harcamalar oluyor. Bu yazımızda genel olarak karşılaşılan ve elektrik tasarrufu için kullanılacak yöntemlerden ipuçları ve az maliyetli enerji kullanımı konusunda bilinçlendirmeye çalışacağız.

Elektrik Faturası Düşürme Yolları

Faturasal olarak kesemizi etkilesede ülkemiz içinde enerji kaynaklarının doğru kullanımı açısından milli servet bu kaynakları bireysel olarak bilinçli tüketmemiz gerekir. Öncelikle tasarruf için ev aydınlatmalarına bakalım.

Tasarruflu Ampül Seçimi: Kompakt floresan lamba kullanımı tercih edilmeli, çünkü akkor ampüller floresan ampüllere göre %3-4 oranında daha fazla enerji tüketmekte. Sadece lamba değişimleri ile %3 tasarruf ederken, daha dayanıklı ve daha az ısı yayan ampül kullanmak gerekmekte.

Hareket Dedektörü: Kapı dışı aydınlatma, balkon, apartman boşluğu gibi kısa süre kullanılan alanların kullanım zamanı içinde aktif olması harekete görede kapanmasını sağlayan sistem, genel apartman elektrik tasarrufuna oldukça katkı sağlamakta.

Dimmer Özellikli Düğmeler: Bu elektrik düğmeleri gerek duyulan ışığa göre ayar yapabilmenizi sağlayan açma kapama düğmeleridir. Bu sayede ihtiyaç duyulacak kadar ışığı ayarlaya bilirsiniz. Ortalama %40 oranında daha az elektrik kullanımı konusunda tasarruf sağlayacaktır.

Elektrik Faturası Düşürme Yolları

Gün ışığında aydınlık ortam gerektiren işlerin çoğunu bitirmeye çalışın. Gün ışığı kullanımını ihtiyacınıza göre düzenlemeye gayret gösterin. Evlerin boyalarıda ışığa etki sağlayacak renklerin tercih edilmesi gerekir. Doğal ışığı kesecek ışığı emen renklerden uzak durulması gerekir.

En önemlisi ihtiyaç dışı kullanım için alışkanlık kazanmak ve bu sürede cihazları kapatmak. Örneğin tv uydu alıcısını dahi tv kapatırken kapatılması. Açık ışık bırakılmaması ve bunun alışkanlık olmasını sağlamak.

Elektrikli ürünler seçerken buzdolabı, çamaşır makinesi, klima modelleri satın alınırken mutlaka A+++ enerji tüketimine uygun olan modeller tercih edilmeli. Bu ürünler ortalama %40 enerji tüketimini azaltacaktır. Enerji tüketiminde pratik çözümler ilede tasarruf sağlayabilirsiniz. Güneş enerjili lambalar, dolaplar içinde kullanılan spot ampüller, pilli ve şarjlı ürünler ile genel elektrik tüketimi yerine sadece ihtiyaç duyulan alanın aydınlatılması sağlanarak ciddi bir tasarruf yapmış olacaksınız. Umarız Elektrik Faturası Düşürme Yolları hakkında faydalı bilgiler edinmenize yardımcı olmuşuzdur.

Bunları da beğenebilirsin!

2 Yorumlar

Cevap bırakın