Jakuzi Temizliği Nasıl Yapılır?

Uncategorized
Kasım 8, 2017
Jakuzi Nasıl Temizlenir

Basınçlı su uygulamasıyla deşarj olucu masaj yapma özelliği olan jakuziler sık seçenek edilen şık ve kullanışlı ürünlerdir. Ancak jakuzi temizliği klasik küvet temizliğinden daha fazla dikkat ve özen gerektirir.

Elektrikle veyahut motor gücüyle çalışan jakuzilerin temel çalışma prensibi suyu devir daim ederek su borularından ve jet isimi verilen su çıkış kanallarından basınçlı havayla karışık su vermesidir. Bu yüzden jakuzinin asıl kirlenen bölümü küveti değil su boruları ve çıkış kanallarıdır.

Su borularında ve jetlerde giderek biriken şampuan, sabun, vücut kirleri ve saçlar bir kir tabakası oluşturur. Gözle görünmeyen bu kirler jakuzi her çalıştırıldığında insan sıhhatini ciddi manada etkileyen bakteri ve mikropların suyun içine karışmasına neden olur.

Jakuzi Nasıl Temizlenir?

  • İlk olarak jakuzinin görünen bölümleri, musluklar, duş başlığı banyo temizleme deterjanları ya da karbonat yardımıyla nemli bir bezle silinir. Temizlik işleminden önce jakuzinin güç düğmesinin kapalı olduğundan emin olunmalıdır. Ters takdirde elektrik veyahut motor gücüyle çalışan jakuzi suyla buluştuğunda istenmeyen kazalar yaşanabilir.
  • Jakuzi küveti seramikten yapılmışsa karbonat veyahut seçenek edilen sert formlu rastgele bir madde süngerle kullanılabilir, ancak akrilik malzemeden yapılan küvetler kolay çizilebileceğinden kesinlikle sıvı deterjan ve yumuşak, emici bir bez kullanılmalıdır.
  • Küvet bol suyla durulanır ve tamamiyle temizlendiğinden emin olunur.
  • Sıra su borularına ve jetlere geldiğinde, jetler çıkarılabiliyorsa (bir takım jakuzilerin jet bölümleri çevrilerek çıkarılabilir, ancak kullanma direktifi okunmadan bu işleme kalkışılmamalıdır) çıkarılır ve ayrı bir kabın içine konmuş suya banyo deterjanı veyahut sirke ve limon karışımı ilave ederek bu kapta 15 dakika kadar bekletilir.
  • Jakuzinin küveti su borularının düzeyine kadar doldurulur ve içine 2 su bardağı kadar sirke, bir adet limon suyu ve 2 çorba kaşığı karbonat ilave edir. Jakuzi çalıştırılır ve bu dezenfektan suyun tüm borulardan geçtiğinden emin olunur. Her jakuzinin çalışma hızına göre bu müddet değişse de 2-3 dakika yeterlidir.
  • Limon, karbonat ve sirke yerine, 1 kahve fincanı çamaşır suyu veyahut 1 su bardağı kadar banyo temizleme deterjanı kullanılabilir.
  • Deterjanlı suyla 2-3 dakika çalışan jakuzi tekrar güç düğmesinden kapanır ve küvetteki su tamamiyle boşaltılır.
  • Hemen peşinden durulama işlemine geçilir. Küvet durulama suyuyla doldurulur  ve jakuzi tekrar çalıştırılarak su borularının durulandığından emin olunur. Jakuzide deterjanlı su kalmayana kadar işlem tekrarlanabilir.

Bunları da beğenebilirsin!

Yorum Yok

Cevap bırakın