Et Biftek Kesimi Nasıl Yapılır?

Videolar
Ağustos 21, 2017

Biftek Kesimi konusunda profesyonellik gerektiğini düşünebilirsiniz. Düşündüğünüz kadar zor bir işlem değildir. Sizlerde evlerinizde harika biftek hazırlayabilirsiniz.

Biftek eti kesmenin püf noktaları ile etin en güzel şekilde hazırlanması gerekmektedir. Özellikle mangal ve ızgara olacak etin doğru şekilde hazırlanması önemlidir. Özellikle değerli etin, sinirlerinden ayrılmak, daha yumuşak bir et oluşması için tüm aşamaları öğreneceğiz.

Bifteklik Et

Biftek Kesimi

Biftek, ingilizce beef steak fransızca ise bifteckten olarak bilinir. Dana etinden dilim şeklinde kesilmiş, genellikle ızgara veya kızartma amacıyla hazırlanan ettir. Özellikle büyük baş hayvanların değerli etlerinden birisidir. Biftek eti hazırlanışında etin sinirlerinden ayrılması gerekmekte. Özellikle bu aşamanın ve biftek etinin harika sunumlar için kesimini öğreneceğiz.

Biftek Nasıl Yapılır?

Kurban bayramı ile etlerinizi doğru kesmeniz ve saklamanız önem kazanıyor. Değerli etlerinizi doğru kesimler ile lezzetli yemekler yapabilirsiniz. İsterseniz diğer etleri kıyma yapabilirsiniz. Bunun için dana önce paylaştığımız kıyma makinesi modelleri konumuzu inceleyebilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin!

Yorum Yok

Cevap bırakın