Babalar Günü Nasıl Ortaya Çıktı?


Haziran 18, 2017
Babalar Günü Tarihçesi

Babalar Günü nasıl ortaya çıktı, her yıl haziran ayının 18.günü kutlanıyor. Ülkemizde babalar günü kutlamaları resmi tatil değil, ancak bu yıl pazar gününe gelmesi ise bir çok baba bugün tatilde. Babalarını mutlu etmek isteyen evlatlarda bugün için ayrı bir hediye alma telaşında. Peki bu babalar günü tarihte nasıl ortaya çıktı? Merak edenleriniz için babalar günü;

Babalar Günü Nasıl Ortaya Çıktı?

Babalar günü tarihçesi oldukça eski yıllarda dayanıyor, ancak o dönemlerde var olan bir uygulamanın toplumlar tarafından benimsenmesi, hatta o ülkenin birle bunu kabul etmesi yıllar sürüyor.

Şu anda tüm dünya babalar günü olarak aynı tarihi kutlamaya devam ediyor.

Anneler günü gibi babalar günüde toplumların anlamlı gün ve haftaları arasında değeri aileler için önemli olan özel günler, yaşadıkları toplumunda çekirdek yapısındaki sevgiyi güçlendirmelerine yardımcı oluyor. Tabiki bir günlük sevgi ile bunlar olmuyor, bir ömür hatırlanılacak, yokluğu hissedilecek ailerin en önemli bireyleri, yani seni dünya ya getirenleri sevgiyle anmak, hatırlamak, onların yanında olmak işte o sevgi bir saniye dahi olsa önemli.

Babalar Günü Nasıl Ortaya Çıktı

Babalar Günü Nasıl Ortaya Çıktı

Babalar günü ortaya çıkışı Sonora Smart Dodd 1910 yılında Anneler Günün için gittiği kilisede Washington Spokane’de vaaz dinliyordu, iç savaş nedeni ile gazi olan ve kendisiyle birlikte beş erkek kardeşine, annelerinin doğum sırasında öldüğü için tek başına bakan; onları büyüten, çalışan babasını düşünerek Babalar Günü kutlanmasını önerdi.

Sonora Smart Dodd Önerisi şehir meclisi ile yerel Young Men’s Christian Association (YMCA) örgütü tarafından desteklendi. İlk Babalar günü için Sonora Smart Dodd’un babasının doğum gününde yani 5 Haziran’da hazırlıklara başlandı ancak kutlamar için tarih yetişmeyeceği için törenler haziran 19’a alındı.

1916 yılına ise Başkan Wilson Babalar Günü kutlamalarında yer aldı, 1924’te Başkan Calvin Coolidge her devletin babalar günü kutlama kararını alabilceklerini söyledi. Tarihte Babalar Günü resmiyet kazanması 1972’de gerçekleşti.

Amerika Birleşik Devletlerinde 1978 yılında Büyükanne-babalar Günü ve 1981 yılında Kaynanalar Günü kabul edildi. Uluslararası toplumda Anneler Günü ve Babalar Günü yeterli görülüyor.

Babalar Günü Önerileri

Babalar günü hediyeleri aramayın onlar için en büyük hediye sizlersiniz. Unutmayın onları mutlu etmek zor değil, en büyük hediye iletişim. Telefon ile armayın bizzat yanına gidin, fikir danışın, yüz yüze görüşün. Ona sarılmaktan çekinmeyin.

Tatlı bir gülümseme, işleri ile hayatı ile ilgili sorular sorun özlediyseniz mutlaka söyleyin. Zaman o kadar hızlı akıp gidiyorki, siz siz olun Cemal Süreyya şiirlerindeki gibi olmadan, sarıla biliyorken sarıl.

Bunları da beğenebilirsin!

Yorum Yok

Cevap bırakın