Doğru ve Hesaplı alışveriş yapmanın yolları

Yaşam
Temmuz 6, 2017
Hesaplı Alışveriş Yapmak

Hesaplı alışveriş, hayatımızın en büyük zamanı para kazanmak için harcıyoruz. Kazandığımız parayı doğru ve hesaplı kullanıyor muyuz? Özellikle ihtiyaç dışı alınan ürünler ev ekonomisini oldukça sarsıyor. Günümüzde hem para kazanmak, hemde tasarruf yapmak oldukça zor. Peki kazancımızı nasıl harcamalıyız?

Alışveriş Listesi Yapmak

Alışveriş Listesi Yapmak

Hesaplı alışveriş yapmanın yolları nelerdir?

İhtiyacımız dışında olan ürünleri satılmaktan vazgeçmeliyiz, unutmayınki kullanmayacağımız bir ürünü satın almamız durumunda vereceğiniz tüm para çöpe gitmiş olacak. Bir ürün kampanyalı olduğu için %80 indirimli satın aldınız ve ihtiyacınız yok. O ürün kullanmadan kenarda duracak ve siz o ay ihtiyacınız olan farklı bir ürün parasını veya bir miktarını oraya harcamış olacaksınız. Mutlaka öncelikle satın almak istediğiniz ihtiyaç ürünü belirleyin. Sadece ihtiyaç ürünlerine para ayırın.

Peşin fiyatına taksitli alışveriş yapılır mı?

Doğru alışveriş yapmak için mutlaka firmaların sunduğu pazarlama yöntemlerine karşı bilinçli olmamız gerekir. Peşin fiyatına olduğu belirtilen ürünlerde, gerçek ürün üzerine faiz eklenilmiş olmasıdır. Ürün üzerine eklenen taksit faizleri, firma tarafından ürün bedeline yansıtılmıştır. Bu şartları kabul ederek alışveriş yapacaksanız, mutlaka pazarlık yapmanızı öneriyoruz.

Alışveriş için fabrika satış mağazalarını tercih etmek

Birçok ürünün fabrika satışını yapan mağazaları bulunmakta, özellikle bu fiyatlar dışarıdaki satışlara göre %10-%15 daha uygun fiyatlara satılmakta. Peşin alımlarınızda ise %5 daha uyun almanız mümkün. Fabrika satışlarından nakit alım yaptığınızda pazarlıkla birlikte %20-%25 daha uygun bir fiyata ürün almış olacaksınız. Aldığınız ürün mobilya, ev ürünleri ise bu indirim oranı oldukça uygun alışveriş yapmanızı sağlayacaktır.

İnternet üzerinden Hesaplı alışveriş yapmak

Devir teknoloji devri, bir çoğumuz alışverişimi internet üzerinden gerçekleştiriyoruz. Peki indirimli alışveriş için kampanyalar yapan E-ticaret sitelerinden doğru alışveriş nasıl yapabiliriz? Online ürün satın alacağımız zaman ilan siteleri dışında firmalara ait sitelerde pazarlık yapamıyoruz. Doğal olarak fiyat üzerinden farklı indirimler arama durumunda kalıyoruz.

İnternet üzerinden Hesaplı alışveriş yapmak

İnternet üzerinden Hesaplı alışveriş yapmak

Burada devreye ek ücretler üzerindeki avantajı hesaplamak kalıyor. Kargo ücreti, Tek çekim için komisyon ürünleri, taksitli alışverişte kredi kartı komisyon oranları gibi ürün sonrası fiyata ek olarak tüm ücretleri hesaplamamız, aynı ürüne göre daha uygun imkanları sağlayan sitelerden alışveriş yapmamız bize kazandıracaktır. Online alışverişlerde kullanılan hediye çekleri aynı şekilde kargo ve diğer ürün dışı maliyetin indirilmesini sağlar. Ortalama bir firma %30 net karı olacak şekilde ürün satışı yapıyor.

Unutmayınki online alışverişte ürün fiyatları mağaza fiyatları ile aynı tutarlarda, sadece evinize kadar gelecek ürünleri satın alma zamanından tasarruf edebiliriz.

Doğru Alışveriş için Neler yapmalıyız?

Öncelikle reklam algısından kendimizi eğitmeliyiz, bir çok insan ilk reklamını gördüğü ürünü denemeye ve satın almaya meyillidir. Ürün satın almak tamamen reklam ve promosyon üzerine kurulmuş firmaların oluşturduğu ürün satma stratejileridir. Firmalar para kazanmak istiyor, unutmayın kazanmak istedikleri para sizin kazandıklarınız. Bizlerde kazandığınız parayı doğru harcamayı öğrenmeliyiz.

Bizler para kazanmak için çok çalışıyoruz. Çocuklarımız ayrı kalıyoruz, mesai yapıyoruz. Evde yiyeceklerimizden taviz veriyor ve artırdıklarımızla birikim yapıyoruz. Bunu en iyi şekilde kullanmalı ve sadece ihtiyacımıza yönlenmeliyiz.

İhtiyacımız olan ürünlerde ise evreye doğru tercih kalıyor. Burada ürünün kullanım ömrü, garanti süresi, bakıma ihtiyaç duyulan ürünlerde bakım ve onarım masraflarının hesaplanmasıda sizlere ürün sonrası doğru tercih yapmanızı sağlayacak. Doğru alışveriş yapmanız sizleri cimri yapmayacaktır. Unutmayın paranızın olması ve bir ürüne ederinden fazla para vermemeniz, o verilen paranın tüm kuruşunu hak eden ürünler almanız sizleri mutlu edecek.

 

Bunları da beğenebilirsin!

1 Yorum

Cevap bırakın