Evlerde deprem öncesi alınması gereken önlemler

Yaşam
Temmuz 21, 2017
Deprem öncesi

Deprem öncesi insanları uyaracak bir sistem şuan için mevcut değil. Var olan sistemler sadece saniyeler öncesinden uyarı vermekte, felakete evde yakalanma durumunda önlem alınmamış ise ciddi zararlar ve can kayıpları ile karşılaşabiliriz. Ülkemiz deprem bölgesinde yer alan, her zaman deprem olma riski barındıran bir coğrafyada.

Ülkemizde doğusundan batısına her an her yerde karşımıza deprem olma riski çıkıyor. Daha öncede duymuşsunuzdur ‘deprem değil, ihmal öldürür’ diye çok güzel bir söz var. Peki kaç kişi bunu hayatında uygulamaya koydu? Depremlerden ve doğal afetlerde dahil çok çabuk unutan bir toplum olduk. Öyleki ne yiten canları hatırlıyoruz, nede gelecek olan tehlikelere önlem almıyoruz.

Peki almak isteyenler için depremden korunma adına evlerinde uygulamaları gerekenler nelerdir? Bu konuda fikir verecek bir yazı hazırladım.

Deprem öncesi evde alınacak önlemler nelerdir?

Depreme hazırlıklı olmak, deprem eğitimi ve uygulamaları konusunda ülkemiz yöneticileri oldukça başarısız. İnsan hayatını rant ve çıkarlara yönelik değil, insan yaşatmak ve kurtarmak adına yapan, uygulayan ve uygulatan bir anlayış olmadığı sürece daha korkarım fazla kayıplar yaşayacağız. Neyse konumuz bu değil. Biz öncelikle bireysel olarak kendi imkanlarımızda evimizde deprem öncesi önlemler alabiliriz.

Deprem Öncesi Mutfakta alınacak önlemler :

Evinizin mutfağında duvar rafları, raflardan üzerinize düşebilecek ürünleri sabitleyin ve azaltın. Mutfak beyaz eşyaları aralarında kendinizi deprem anında sığınabilecek alanlar oluşturun. Bu boşluklar mutfakta depreme yakalandığınızda hayatını kurtaracaktır.

Deprem Öncesi Salonda alınacak önlemler :

Depreme dayanıklı bir evde yaşıyorsanız, deprem sırasında sizleri yaralayacak tüm ürünleri düşünerek önlem almalısınız. Devrilme ihtimali olan ürünlerin sabitlenmesi, büfeler, gümüşlüklük, vitrinler gibi ürünleri duvara ve zemine sabitleyin.

Aydınlatma ürünleride deprem sırasında uzak durmanız gereken alanlardan, avizelerin altlarında durmayın. Özellikle pencere kenarlarıda salonda depreme yakalandığınızda uzak durmanız gereken bölümlerden. Basınç ile camların patlaması durumunda yaralanmalar olabilir. Bunları önlemek için oturma grupları arasında, masa kenarlarında sığınacak alanlar oluşturun ve oralarda depremin geçmesini bekleyin.

Deprem Öncesi Antrede alınacak önlemler :

Telaş içinde dışarı çıkmaya çalışırken sizlere zorluk çıkaracak, yolu kapatacak eşyalar ile antre doldurmayın. Rahat bir şekilde geçişe engel olmayacak şekilde hazırlık yapın.

Deprem Öncesi Yatak Odasında alınacak önlemler :

Deprem Öncesi Yatak Odasında alınacak önlemler

Gece deprem olması durumunda yatak odasında depreme yakalanmak en kötü senaryo, korunmanın en az olduğu ve insanların kendilerine önlem alamadığı durum ve bencede en zor depremle karşılaşılacak yer. Yatak odalarında giysi dolaplarını sabitlenmesi, yatağın dolap ile arada sığınacak alan oluşturacak şekilde sabitlenmesi gerekir. Deprem sırasında bu araya sığınılması gerekir.

Deprem oldu, tehlike geçti mi?

Deprem sonrası eşyalar kırılmış, devrilmiş olabilir. Can güvenliğinizi sağladıysanız, tehlike geçmiş değil. Hemel ilk yapılması gereken elektrik, doğalgaz gibi deprem sonrası kaçağa sebep verecek ve daha büyük tehlikeler oluşturacak kaynakları kapatın.

DEPREM ÇANTASI HAZIRLAMAK?

DEPREM ÇANTASI NASIL HAZIRLANIR?

En önemli konulardan birisi deprem çantası, özellikle kurtulmak veya göçük altında kaldığınızda sizlere ulaşılana kadar hayatta kalmanızı sağlayacak olan deprem çantası. Evde çanta hazırlarken iki farklı deprem çantası yapmak gerekir.

Birincisi göçük altında kalanlar için deprem çantası, diğeri dışarı çıktığınızda kullanmanız gereken deprem çantası. Evinizde bu iki deprem çantalarından hazırlayın.

DEPREM ÇANTALARI

Göçük altında olduğunuzda sizi hayatta tutacak ürünler, su, bisküvi, el feneri, düdük gibi ürünler olması gerekiyor. Göçük altında yaşamınızı sürdürmeniz için gerekli acil durum ürünleri olması gerekir.

Diğer Deprem çantası içinde dışarı çıkmayı başardıysanız ev kullanılma durumda ve siz evinize dönemediğinizde sizin dışarıdaki ihtiyaçlarınızı karşılayacak ürünler olması gerekir. Ayakkabı, battaniye, ilk yardım malzemeleri, pil, çadır, mat, kuru gıdalar, maske gibi depren sonrası korunmanız için gereken ürünlerden oluşan deprem çantası hazırlamanız gerekir.

Göçük altında kalacakmış gibi hazırlık yapın, ve acil durum için hazırlıklı olun. Yatağınızın baş ucunda deprem çantanızı, çıkışa yakın yerde ise diğer dışarıda kullanacağınız deprem çantasını bulundurun.

Deprem olmadan, olduğununda can kaybı olmadan zamanlar yaşamamız dileğimle, her zaman hazırlıklı ve bilinçli olmamız gerekli.

Sizlerde evinizde önlem almayı ihmal etmeyin. Yorumlarınızı ve arkadaşlarınızla yazılarımızı paylaşarak bizlere destek olmayı unutmayın. Zorunlu deprem sigortası yaptırmayı ihmal etmeyin.

Bunları da beğenebilirsin!

1 Yorum

Cevap bırakın