Kurban Eti Saklama Yöntemleri


Ağustos 27, 2017
Kurban Eti

Kurban Eti Saklama Yöntemleri son zamanların en fazla aranan konuları arasında. Özellikle Kurban bayramı öncesinde mutfaklarda hazırlıklar başladı. Derin dondurucularda yer açmaya başlayanlardan, bıçak bileme yöntemleri ile et bıçakları hazırlayanlardan, saklama kabı ve kurban bayramı telaşları başladı.

Sizde evinizde kurban öncesi araştırmaya başladıysanız sizlere bu konumuzda Kurban bayramı eti nasıl saklanır konusuna değineceğiz.

Kurban Eti Saklama Yöntemleri

Kurban eti konusunda uzmanlarında en fazla yaptığı yorum etin kesim sonrası yenilmemsi üzerin. Uzmanların yorumlarına karşın alışılmış gelenekler içinde kurban kesiminden sonra eti hazırlanana kadar oruç tutanların olduğunu bile duyuyoruz. Oysa kırmızı et sakalanmadan tüketilmemesi gerekmektedir.

Kurban Eti Saklama Yöntemleri

Kurban Eti Saklama Yöntemleri

24 saat ölüm katılığı rigormortis denilen durumun ortaya çıkması beklenmeli. Kırmızı etin en az 24 saat sonra tüketilmesi gerektiği uzmanlar tarafından sindirim sistemleri ile ilgili problemler olmaması için önerilmektedir.

Eti Buzdolabında en fazla 3 gün, buzlukta ise eti -4 derecede en fazla 7 gün, derin dondurucuda -32 derecede en fazla 3 ay saklamanız gerekmektedir. Saklama aşamasında kıyma, parça et kullanılan etler saklama süresi sonrasıda doğal olarak çözülmesini beklemeniz gerekmektedir. Kurban bayramı en fazla etin evlerde olduğu zamanlar, sizde evinizde saklama aşamasında bu kurallara uymanız gerekmekte. Sağlıklı et saklama yöntemi kullanıldığında etinizi en sağlıklı şekilde tüketebilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin!

Yorum Yok

Cevap bırakın