Neden Zorunlu Deprem Sigortası Yaptırmalıyız?

Yaşam
Temmuz 21, 2017
Deprem Sigortası Yaptırmak

Zorunlu Deprem Sigortası, ülkemiz deprem konusunda risk içeren bir coğrafi konumda, bu nedenle ülkemizde uygulalan zorunlu deprem sigortası ile ev sahiplerine hasar sonrası korumaya almak amacı ile yapılmakta. Peki Neden Deprem sigortası yaptırmalıyız?

Deprem kuşağı olarak ülkemiz potansiyel bir aktif deprem bölgesi. Deprem sonrası maddi zararlar ile deprem sonucu meydana gelebilecek felaketlere karşı koruma altında olmak gerekmekte. Daha önce acı bir şekilde ülkemiz 17 ağustos depreminde bu felaketin acılarını ciddi olarak yaşadı.

Zorunlu Deprem Sigortası

Deprem felaketlerine karşın ülkemizde sigortacılık anlamında deprem için çok fazla seçenek bulunmuyor. Buna karşın zorunlu olan sigortada olmasa insanlarımızın yaptıracağı yok.

Deprem sadece yıkım değil, sonrasında yangın, sel, tsunami ve yer kayması sonucu ciddi hasarlara neden olmakta. Deprem Sigortası burada devreye giriyor, bizlerin karşılaştığı bu hasarları karşılamasına yardımcı oluyor.

DASK Anlamı Nedir?

Zorunlu Deprem Sigortası

Zorunlu olarak uygulanan Deprem Sigortası teminatı, kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Doğal Afet Sigortaları Kurumu tarafından deprem sigortası uygulanmakta. Kısaca DASK olarak adlandırılmakta.

Dask sigorta poliçesi konusunda yetkili sigorta şirketleri tarafıdan, sigorta şirketlerinin bayilikleri, acenteleri ve banka şubelerinden deprem sigortası poliçesi düzenlenmekte.

Zorunlu Deprem Sigortanızı bu konuda ihmal etmemenizi öneriyoruz. Zorunlu Deprem Sigortası Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) tarafından verilmektedir.  Daha önce paylaştığımız deprem öncesi alınması gereken konular ile ilgili yazımıza aşağıdan ulaşabilirsiniz. Sigorta yaptırmayı ve evinizdeki gerekli önlemleri almayı unutmayınız.

Evlerde deprem öncesi alınması gereken önlemler

Bunları da beğenebilirsin!

2 Yorumlar

Cevap bırakın